Вища освіта не потрібна. Хто в Україні заробляє $1 тис. без диплому

Сьогодні прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що країні не вистачає робочих рук, а вища освіта потрібна не кожному. Факти ICTV дізналися, які справи на ринку праці з робочими спеціальностями і чи правда, що без диплома роботу годі й шукати.

Розвіяв міфи про робітничі спеціальності Фактам ICTV Сергій Марченко, директор з розвитку пошуку роботи Work.ua, провідний експерт ринку праці.

Нагадаємо також про резонансну заяву глави уряду Володимира Гройсмана. Прем’єр-міністр заявив, що диплом про вищу освіту – це традиція з 1990-х, а більшість коледжів не мають можливості підготувати фахівців, які змогли б скласти конкуренцію.

 

Згодні з Гройсманом?

– За фактом Гройсман має рацію. Справді, у вищій освіті потребує не кожен українець.

Але якщо говорити стосовно до конкретної людини – такий вислів, напевно, може зачепити і говорити таке в школі я б не наважився. Тому що діти вчаться і їх потрібно орієнтувати, щоб вони це добре робили і підвищували свою кваліфікацію. Щоб в результаті в Україні будувалася наукомістка і сучасна економіка.

Чи є взагалі попит на робочі спеціальності без вищої освіти на українському ринку праці?

– Попит на робочі спеціальності великий. Ми підбивали підсумки першого півріччя 2017 року. У лідерах запитання – саме представники робочих спеціальностей в логістиці, будівництві, на виробництві.

Компанії зараз зазнають великих труднощів з наймом робочих спеціальностей.

Заробітки на виробництві можуть бути таким ж і навіть більш високими, ніж у інтелігенції.

І дуже часто на заводах де-небудь в глибинці можуть платити в рази більше, ніж представникам інтелігентних професій – лікарям, вчителям та іншим з вищою освітою.

Наприклад, ми порівнювали в першому півріччі 2017 го категорії нашого сайту Банки та фінанси і Будівництво та архітектура.

– З’ясувалося, що в будівництві пропонували заробітну плату в середньому на 52% вище, ніж в фінансах.

Чи готові доплачувати роботодавці за вищу освіту?

– В принципі, більшість позицій фахівців передбачають наявність у цих людей вищої освіти. Такі професії оплачуються, як правило, вище, ніж робочі спеціальності.

Я не можу сказати, що роботодавці доплачують за вищу освіту. Так виходить, що вони платять більше людям з якоюсь певною професійною підготовкою.

Яка взагалі ситуація на ринку праці в Україні? В який бік він рухається?

– За підсумками першого півріччя 2017-го, кількість вакансій в Україні в порівнянні з аналогічним періодом минулого року зросла, в середньому, на 29,3% (дані сайту Work.ua. – Ред.).

При цьому, 2016-й теж був рекордним. Там кількість вакансій було більше, ніж в 2015-му на 62%. Тобто, ми два роки поспіль спостерігаємо динамічне зростання числа вакансій на ринку праці в Україні. А це головний індикатор стану економіки. Якщо економіка розвивається – роботодавці наймають більше людей, зростає і ВВП. Це говорить про хороші прогнози.

Ринок праці в Україні зараз на підйомі. У нас постійно наймають людей. І лідери зростання серед категорій – це базові галузі: виробництво та будівництво. Вони виросли за підсумками першого півріччя 2017-го більше, ніж на 60%.

ЧитайтеМарченко: Тракторист з французькою – не анекдот, знайти роботу можна за 2 тижні

Якщо зростає будівництво і виробництво – підтягнуться і суміжники. Це говорить про те, що зростання буде стійким. Якщо в будівництві, наприклад, сьогодні наймають людей, то ці люди тільки завтра будуватимуть і тільки післязавтра умовно будинок, завод або інше якесь приміщення будуть готові і принесуть якісь доходи. Це все відбивається в економіці.

Чи може людина без вищої освіти в робітничих спеціальностях заробляти $ 1 тис. на місяць? Це не міф?

– Це не міф. Таке справді є. Я не можу сказати, що це стандарт в Україні і що всі, хто працює на робітничих спеціальностях можуть заробляти такі гроші. Але дуже часто стільки отримують ті ж будівельники на сезонних роботах. Щоправда, працюють багато і важко.

Ви самі можете перевірити реальність таких цифр, якщо спробуєте замовити послугу в галузі, де потрібні робочі руки, і подивитися на ціни.

Дуже часто за день роботи робітники можуть взяти кілька тисяч гривень. Працюючи стабільно з такими доходами цифра $ 1 тис. на місяць не здається нереальною.

Богдан Амінов.

тисни "вподобати" та будь з нами у facebook

You May Also Like

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.